Fayans Döşeme Fiyatları
2022-04-04 18:38:55 Fayans Hizmet Bölgeleri

Fayans Döşeme Fiyatları

2022 fayans döşeme fiyatları birçok farklı etkene bağlı olarak değişkenlik gösterirken bizler en iyi şekilde fayans döşeme işlemlerinizi gerçekleştiriyoruz. Fayans, adını İtalya’nın seramiklerle ünlü şehri Faenza’dan alır. Fayans; kil, kaolin, kuvars ve feldspat gibi maddelerin karıştırılarak şekil kaplarına konulmasıyla birlikte preslendikten sonra desen verilip pişirilerek hazırlanan ve aslında iç mekânları süslemek amacıyla kullanılan yapılardır. Fayanslar sadece iç mekanları süslemekle kalmaz kullananlar için birçok alanda büyük kolaylıklar da sağlar. Örneğin sırlı fayans dediğimiz fayanslar kir tutmaz, temizlemesi çok kolaydır.

Fayans, kalitesine göre dayanıklılık göstermektedir. Birinci el bir fayansın yangın ve sel gibi doğal afetlerde bile yerinden kıpırdamadığını görebilirsiniz. Fayans su emme oranı yüksek bir malzeme olduğundan her alanda kullanılamaz. Daha çok banyo, tuvalet ve mutfaklarda ıslak zemin ve duvarlarda kullanılan bu malzemenin bir yüzü sırlı bir yüzü gözeneklidir.

İç mekânlarda daha çok süsleme amacıyla kullanılan fayansın hangi alanlarda kullanıldığına dikkat etmek gerekir. Bu sebeple fayansın döşemesini işinde ehil birisine vermek önemli noktalardan olacaktır.

2022 Fayans Döşeme Fiyatlarını Etkileyen Etmenler

2022 fayans döşeme fiyatları birçok etken söz konusu. Ustanın döşeme yapacağı alanın metrekaresi de 2022 fayans döşeme fiyatı üzerinde önemli bir etkiye sahiptir. Burada fayans ustasının işçilikte ne kadar iyi olduğu anlaşılabilir. Çünkü genel olarak işçilik ücretini düşük söyleyen ustaların işinin ehli olmayan ustalar olduğu görülüyor. Bu noktada çağırdığınız ustayı iyi araştırmanız önemli. Çünkü 2022 fayans döşeme fiyatı ustanın tanınmış olup olmadığı ve ustanın çalışacağı muhit de etkilemektedir. Nitekim işinde tecrübeli ve tanınmış bir ustanın isteyeceği ücret ile tanınmamış ve tecrübesiz bir ustanın isteyeceği ücret bir olmuyor.

Çağırdığınız ustaların ne kadar tecrübeli olduğunu ise size önerdiği malzemelerden fayans markalarından veya verdiği fikirlerden anlayabilirsiniz. Öyle ki tecrübesi olmayan işinde toy olan bir ustadan bunları beklemek biraz fazla olur. Fayans döşeme fiyatı 2022 yılında ustanın kat edeceği yol da fiyatları etkileyen diğer bir etkendir. Her gün artan yakıt fiyatları dolayısıyla ustanın işe bakacağı ve çalışacağı muhit uzak ise bu da fayans döşeme fiyatı 2022 şüphesiz fiyatları etkileyecek olan en önemli bir diğer unsurdur.

Fayans döşeme fiyatı 2022 yılında fayans malzeme ve işçilik ücretlerinde de yüklü bir miktar artış görülmektedir. 2021 yılında ortalama 1 metrekare iş 30-35 lira arasında yapılırken 2022’de 60-65 lira arasında yapılır olmuştur.

Fayans Döşemesinde Kullanılan Malzemeler

Döşemelerinizin kalıcı sağlamlığa ulaşmasını istiyorsanız ustanızın kullandığı malzemeleri, alet ve edevatları bilmenizde de fayda olacak. Ustanızın tecrübesini bu şekilde de anlayabilirsiniz. Yalnız şunu da söylemekte fayda var ki fayans döşeme fiyatı 2022 yılında bu malzemelerin de fiyatlarında yüksek miktarda artış görülmekte ve bu zamlardan haliyle etkilenmektedir.

Fayans malası, derz malası, düz mala, lastik tokmak, çekiç, seramik pensesi, seramik takozları, seramik kesme makinesi, derz artısı fayans döşemek için kullanılan alet ve edevattan sadece birkaç tanesidir. Aletlerden bazıları fayansın boyunu ayarlayamaya yararken bazıları fayansın duvara daha iyi temas ederek yapışmasına böylece duvarda daha uzun süreli kalmasına yardımcı olur. 

Fayans döşemede kullanılan diğer malzemeler ise şu şekildedir: Çimento, yapıştırıcı, derz dolgu. Burada yapıştırıcı denilen madde görünüş itibari ile çimentoyla benzerlik gösterse de işlev olarak çimentodan çok farklıdır. Derz dolgu dediğimiz madde ise fayans aralarında bulunan boşlukları doldurmak için kullanılan bir diğer malzemedir.

Fayans yapıştırmada kullanılan bazı malzemelerin kalitesi fayansın duvardaki kalıcılığını etkilemektedir. Şöyle ki fayans yapıştırmada C1T2 veya filex denilen malzeme kullanılmalıdır. Bu fayansınızın duvarda veya yerde bulunduğu zaman dilimini uzun tutar. Derz dolgularınız ise ultrafuga tarzında silikonlu malzemeler olmalıdır. Özellikle ıslak zeminlerde ultrafuga kullanılmalıdır. Böylece banyo ve teraslarınızda kullanılan fayanslar daha uzun ömürlü olacaktır. Malzeme seçiminde malzeme ve firma detaylı araştırma yapılarak işin sonucunda neler olacağını öğrenebilirsiniz. Verilen hizmet ve kaliteye göre ödeyeceğiniz tutar ve doğal olarak zamanda da değişim olacaktır.

İstanbul’da Fayans Döşeme Fiyatları

İstanbul bir metropol kentidir. Burada eski yapıların çokluğuyla birlikte yeni yapıların çokluğu da dikkati çekmektedir. Özellikle eski yapıların tadilat işleri bir hayli fazla olabilmekte. Fayans döşeme fiyatı İstanbul gibi yerlerde de muhitine göre değişim göstermektedir. 1 metrekarelik yer için Bağcılar’da verilen fiyat ile Nişantaşı’nda verilen fiyat haliyle farklı olacaktır.

Fayans döşeme fiyatı İstanbul ilinde ustanın nerden nereye gittiğine de bağlı olmaktadır. Avrupa yakasında oturan bir usta eğer Asya yakasında bulunan bir işe gidiyorsa doğal olarak yaptığı işe yol ve yeme içme masraflarını da koyar. Müşterinin yaptıracağı fayans modeline göre de işçilik ücreti değişim gösterir. Fayans modeli uğraştırıyorsa ve yapılacak alanda sıkıntı var ise kesenin de ağzını bir hayli açmak gerekiyor. İstediğiniz şekilde kullanmak ve uzun soluklu bir çalışma istiyorsanız eğer profesyonel bir ekip ve kaliteli malzemelerin kullanılması şart olacaktır. Firmaların arasında oluşan rekabet ve lokasyon farkı olarak detaylı bir araştırma sonucunda sizlere ne kadar bir maliyete yansıyacağını öğrenebilirsiniz.

İstanbul’da Fayans Döşeme Yaptırırken Nelere Dikkat Edilmeli?

İstanbul’da fayans döşeme yapan bu işin ustası birçok firma ve profesyonel kişiler vardır. Ancak fayans döşeme yaptırırken birçok şeye dikkat etmeliyiz. Fayans döşemesinde fayansın kullanılacağı yerden tutunda fayansın kalitesine ve çalışmayı yapacak ekibin kalitesine kadar dikkat edilmelidir. Müşteriler aldığı hizmetten uzun soluklu olarak yararlanmak isterler her sene aynı şeyi tekrar yaptırmak ya da kısa zaman sonra sorun çıkmasını istemezler. İşte burada kalite söz konusu olacaktır. Bir malzemeyi ucuz diye almak sonucunda kalitesiz bir iş ortaya çıkabilir. Malzemenin kalitesi ve profesyonel bir ekip olması sonucunda hem kaliteli bir hizmet almış olacak hemde uzun soluklu kullanabileceğiniz bir iş çıkacaktır. Malzeme ve firma seçiminde dikkat etmeni gereken bir konuda daha önce yaptıkları işleri araştırmak olacaktır, böylelikle malzeme ve firma konusunda önceden bir fikir sahibi olabilirsiniz.

Fayans döşeme örnekleri ve fiyatları hakkında şu gibi başlıklara dikkat edebilirsiniz;

  • Zemin fayansı işlemler
  • Duvar fayansı işlemleri
  • Havuz fayansı işlemleri
  • Duvar fayansı işlemleri
  • Mutfak fayansı işlemleri
  • Tuvalet fayansı işlemleri
  • Teras fayans işlemleri
  • Fayans dolgu işlemleri
  • Tezgâh fayans işlemleri

Yukarıda sayı olan maddelerin malzemeleri ve işçiliği farklı olacağından sizlere göre uygun araştırma yaparak İstanbul fayans döşeme fiyatı alabilirsiniz. Yaptıracağınız yer ile bilgi vererek ve hangi malzemelerin kullanılmasını istediğiniz belirterek işinizi tam anlamıyla tarif edebilir ve net bir fiyat alabilirsiniz. Günümüzde her geçen gün artan fiyatlardan dolayı her malzemenin de fiyatı gün geçtikçe değişmekte olup, bu fayans döşeme işlemlerinde de aynı artış gözükmektedir. Yukardaki tüm hususlarına dikkat ettiğiniz takdirde fayans döşeme işlerinde alacağınız rakamlar doğrultusunda ihtiyacı olduğunuz hizmeti kaliteli bir şekilde profesyonel bir ekipten alacağınızdan şüpheniz olmasın.